  • C1005JB0J335K050BC
C1005JB0J335K050BC
advertisement
Manufacturer No:
C1005JB0J335K050BC
HK JDW NO:
769-C1005JB0J335K050BC
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1005JB0J335K050BC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with JB being the highest temperature coefficient.With the voltage 6.3V, it is capable of operating.
C1005JB0J335K050BC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with JB being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
C1005JB0J335K050BC Applications
There are a lot of TDK Corporation C1005JB0J335K050BC applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C1005JB0J335K050BC
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
    Ceramic
  • Weight
    33.991078mg
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm