  • C1005X7R1E104K050BB
C1005X7R1E104K050BB
advertisement
Manufacturer No:
C1005X7R1E104K050BB
HK JDW NO:
769-C1005X7R1E104K050BB
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1005X7R1E104K050BB Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
C1005X7R1E104K050BB Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
C1005X7R1E104K050BB Applications
There are a lot of TDK Corporation C1005X7R1E104K050BB applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C1005X7R1E104K050BB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Depth
    500μm
  • Length
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Voltage - Rated
    25V
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    2
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    550μm
  • Width
    508μm
  • Thickness
    558.8μm
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage
    25V
  • Composition
    Ceramic
  • Feature
    Low ESL
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Tolerance
    ±10%
  • Dielectric Material
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Dielectric
    X7R
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm