  • C114K330K1X5CA
C114K330K1X5CA
advertisement
Manufacturer No:
C114K330K1X5CA
HK JDW NO:
417-C114K330K1X5CA
Package:
Molded
Datasheet:
C114K330K1X5CA
Purchasing and Inquiry
C114K330K1X5CA Overview
The coefficient of temperature is 15% ppm/°C.It is packaged in a Molded case.Electrical part rated at DC 100V voltage.
C114K330K1X5CA Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C114K330K1X5CA Applications
There are a lot of KEMET C114K330K1X5CA applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
C114K330K1X5CA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Series
    C(SIZE)K
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    33pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    MIL-C-11015
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Diameter
    2.29mm
  • Length
    4.06mm