  • C124K682M1X5CA
C124K682M1X5CA
advertisement
Manufacturer No:
C124K682M1X5CA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C124K682M1X5CA
Package:
Axial
Datasheet:
C124K682M1X5CA
Purchasing and Inquiry
C124K682M1X5CA Overview
15% ppm/°C is the temperature coefficient.There are no cases included with the product.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 100V volts DC.
C124K682M1X5CA Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C124K682M1X5CA Applications
There are a lot of KEMET C124K682M1X5CA applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
C124K682M1X5CA
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reference Standard
    MIL-C-11015
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Diameter
    2.29mm
  • Length
    6.35mm