  • C124T473M5X5CS
C124T473M5X5CS
advertisement
Manufacturer No:
C124T473M5X5CS
HK JDW NO:
417-C124T473M5X5CS
Package:
Axial
Datasheet:
C124T473M5X5CS
Purchasing and Inquiry
C124T473M5X5CS Overview
A temperature coefficient of 15% ppm/°C is assigned to it.A case of Axial is used to package the product.The maximum temperature it can operate at is 125°C.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 50V.
C124T473M5X5CS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
C124T473M5X5CS Applications
There are a lot of KEMET C124T473M5X5CS applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C124T473M5X5CS
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    20%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/05
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Diameter
    90μm
  • Length
    6.35mm