  • C1608JB1E225K080AB
C1608JB1E225K080AB
advertisement
Manufacturer No:
C1608JB1E225K080AB
HK JDW NO:
769-C1608JB1E225K080AB
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1608JB1E225K080AB Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
C1608JB1E225K080AB Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with JB being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
C1608JB1E225K080AB Applications
There are a lot of TDK Corporation C1608JB1E225K080AB applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1608JB1E225K080AB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm