  • C1608X5R0G156M080AA
C1608X5R0G156M080AA
advertisement
Manufacturer No:
C1608X5R0G156M080AA
HK JDW NO:
769-C1608X5R0G156M080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1608X5R0G156M080AA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.With a voltage of 4V, it can operate.
C1608X5R0G156M080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V
C1608X5R0G156M080AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C1608X5R0G156M080AA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C1608X5R0G156M080AA
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    800μm
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm