  • C1632C103K4RACTU
C1632C103K4RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1632C103K4RACTU
HK JDW NO:
417-C1632C103K4RACTU
Package:
0612
Datasheet:
C1632C103K4RACTU
Purchasing and Inquiry
C1632C103K4RACTU Overview
C1632C103K4RACTU Features
a 800μm terminal pitch
C1632C103K4RACTU Applications
There are a lot of KEMET C1632C103K4RACTU applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C1632C103K4RACTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0612
  • Number of Pins
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    800μm
  • Depth
    1.6mm
  • Dielectric
    X7R
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    1.35mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm