  • C2012X5R0J226K125AB
C2012X5R0J226K125AB
advertisement
Manufacturer No:
C2012X5R0J226K125AB
HK JDW NO:
769-C2012X5R0J226K125AB
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C2012X5R0J226K125AB Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X5R being the highest temperature coefficient.With a voltage of 6.3V, it can operate.
C2012X5R0J226K125AB Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
C2012X5R0J226K125AB Applications
There are a lot of TDK Corporation C2012X5R0J226K125AB applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C2012X5R0J226K125AB
    Select All
  • Number of Pins
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    1.25mm
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm