  • C2012X8R1H104K125AA
C2012X8R1H104K125AA
advertisement
Manufacturer No:
C2012X8R1H104K125AA
HK JDW NO:
769-C2012X8R1H104K125AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C2012X8R1H104K125AA Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
C2012X8R1H104K125AA Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C2012X8R1H104K125AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C2012X8R1H104K125AA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C2012X8R1H104K125AA
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm