  • C202T154K1R5CS
C202T154K1R5CS
advertisement
Manufacturer No:
C202T154K1R5CS
HK JDW NO:
417-C202T154K1R5CS
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
C202T154K1R5CS Overview
There is no temperature coefficient for it.Molded cases contain the product.The voltage rated for this electrical part is 100V.
C202T154K1R5CS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C202T154K1R5CS Applications
There are a lot of KEMET C202T154K1R5CS applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C202T154K1R5CS
  • Package / Case
    Molded
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    150nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Diameter
    6.35mm
  • Length
    12.7mm