  • C202T224K1R5CM
C202T224K1R5CM
advertisement
Manufacturer No:
C202T224K1R5CM
HK JDW NO:
417-C202T224K1R5CM
Purchasing and Inquiry
C202T224K1R5CM Overview
The temperature coefficient of this substance is 15% ppm/°C.In a Axial case, the product is packaged.Rated DC of 100V is the voltage at which this electrical part operates.
C202T224K1R5CM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C202T224K1R5CM Applications
There are a lot of KEMET C202T224K1R5CM applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C202T224K1R5CM
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Diameter
    6.35mm
  • Length
    12.7mm