  • C3216X6S1A476M160AC
C3216X6S1A476M160AC
advertisement
Manufacturer No:
C3216X6S1A476M160AC
HK JDW NO:
769-C3216X6S1A476M160AC
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216X6S1A476M160AC Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X6S.Powered by voltage of 10V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C3216X6S1A476M160AC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X6S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
C3216X6S1A476M160AC Applications
There are a lot of TDK Corporation C3216X6S1A476M160AC applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C3216X6S1A476M160AC
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    1.6mm
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm