  • C3216X7R2J223K130AA
C3216X7R2J223K130AA
advertisement
Manufacturer No:
C3216X7R2J223K130AA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C3216X7R2J223K130AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216X7R2J223K130AA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.Powered by voltage of 630V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C3216X7R2J223K130AA Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V
C3216X7R2J223K130AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C3216X7R2J223K130AA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C3216X7R2J223K130AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    630V
  • Height
    1.3mm
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • Thickness
    1.397mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C