  • C9TS6MD6110AARX
C9TS6MD6110AARX
advertisement
Manufacturer No:
C9TS6MD6110AARX
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C9TS6MD6110AARX
Package:
Radial, Can
Datasheet:
C9TS6MD6110AARX
Description:
C9T 110μF Film Capacitor -5% +15% Radial, Can Terminal Block 440V-DC 440V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
C9TS6MD6110AARX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -25°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    C9T
  • Size / Dimension
    2.953Dia 75.00mm
  • Tolerance
    -5% +15%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Terminal Block
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    3 Phase, Power Factor Correction (PFC)
  • HTS Code
  • Capacitance
    110μF
  • Voltage - Rated DC
    440V
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.748 19.00mm
  • Height Seated (Max)
    11.102 282.00mm