  • CA0508KRNPO9BN180
CA0508KRNPO9BN180
advertisement
Manufacturer No:
CA0508KRNPO9BN180
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CA0508KRNPO9BN180
Package:
0508 (1220 Metric)
Datasheet:
CA0508KRNPO9BN180
Purchasing and Inquiry
CA0508KRNPO9BN180 Overview
When seated, the maximum height reaches 0.028 0.70mm.0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm is its size/dimension.- rated voltage of the chip is 50V volts.Temperature coefficient = C0G NP0.The product is packaged in a 0508 (1220 Metric) case.Part number 500μm has a fixed terminal pitch.
CA0508KRNPO9BN180 Features
the maximal height is 0.028 0.70mm
with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
a voltage rating of 50V volts
A temperature coefficient of C0G NP0
a 500μm terminal pitch
CA0508KRNPO9BN180 Applications
There are a lot of Yageo CA0508KRNPO9BN180 applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CA0508KRNPO9BN180
    Select All
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    700μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0508 (1220 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2010
  • Series
    CA
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    18pF