  • CA0612JRNPO9BN181
CA0612JRNPO9BN181
advertisement
Manufacturer No:
CA0612JRNPO9BN181
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CA0612JRNPO9BN181
Package:
0612 (1632 Metric)
Datasheet:
CA0612JRNPO9BN181
Purchasing and Inquiry
CA0612JRNPO9BN181 Overview
In the seated position, the maximum height reaches 0.035 0.90mm.With size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm, it operates.It is rated at voltage 50V.A temperature coefficient of C0G NP0 is assigned to it.A 0612 (1632 Metric) case is used for packaging the product.Part number 800μm has a fixed terminal pitch.
CA0612JRNPO9BN181 Features
the maximal height is 0.035 0.90mm
with the size / dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
a voltage rating of 50V volts
A temperature coefficient of C0G NP0
a 800μm terminal pitch
CA0612JRNPO9BN181 Applications
There are a lot of Yageo CA0612JRNPO9BN181 applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CA0612JRNPO9BN181
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0612 (1632 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    CA
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    180pF
  • Terminal Pitch
    800μm
  • Depth
    1.6mm
  • Dielectric
    C0G
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm