  • CA0612MRX7R9BB103
CA0612MRX7R9BB103
advertisement
Manufacturer No:
CA0612MRX7R9BB103
HK JDW NO:
898-CA0612MRX7R9BB103
Datasheet:
CA0612MRX7R9BB103
Purchasing and Inquiry
CA0612MRX7R9BB103 Overview
It reaches a maximum height of 0.035 0.90mm when seated.It operates on a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of this substance is X7R.A 0612 (1632 Metric) case is used for packaging the product.In this part, the terminal pitch is 800μm.Rated DC of 50V is the voltage at which this electrical part operates.
CA0612MRX7R9BB103 Features
the maximal height is 0.035 0.90mm
with the size / dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
A temperature coefficient of X7R
a 800μm terminal pitch
CA0612MRX7R9BB103 Applications
There are a lot of Yageo CA0612MRX7R9BB103 applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
CA0612MRX7R9BB103
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    800μm
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    1632
  • Case Code (Imperial)
    4
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm