  • CC0201KRX7R7BB222
CC0201KRX7R7BB222
advertisement
Manufacturer No:
CC0201KRX7R7BB222
HK JDW NO:
898-CC0201KRX7R7BB222
Datasheet:
CC0201KRX7R7BB222
Purchasing and Inquiry
CC0201KRX7R7BB222 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.With the voltage 16V, it is capable of operating.
CC0201KRX7R7BB222 Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CC0201KRX7R7BB222 Applications
There are a lot of Yageo CC0201KRX7R7BB222 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CC0201KRX7R7BB222
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    170.097139μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
    Halogen Free
  • Height
    330μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm