  • CC0402KRX7R9BB681
CC0402KRX7R9BB681
advertisement
Manufacturer No:
CC0402KRX7R9BB681
HK JDW NO:
898-CC0402KRX7R9BB681
Datasheet:
CC0402KRX7R9BB681
Purchasing and Inquiry
CC0402KRX7R9BB681 Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.With a voltage of 50V, it can operate.This capacitor's insulation resistance is 100GOhm, the alternating-current resistance between two electrical conductors or two systems of conductors separated by an insulating material.
CC0402KRX7R9BB681 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC0402KRX7R9BB681 Applications
There are a lot of Yageo CC0402KRX7R9BB681 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CC0402KRX7R9BB681
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    680pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm