  • CC0603KRX5R5BB475
CC0603KRX5R5BB475
advertisement
Manufacturer No:
CC0603KRX5R5BB475
HK JDW NO:
898-CC0603KRX5R5BB475
Datasheet:
CC0603KRX5R5BB475
Purchasing and Inquiry
CC0603KRX5R5BB475 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.A voltage of 6.3V is required to operate this capacitor.
CC0603KRX5R5BB475 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
CC0603KRX5R5BB475 Applications
There are a lot of Yageo CC0603KRX5R5BB475 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CC0603KRX5R5BB475
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
    800μm
  • Voltage - Rated AC
    6.3V
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm