  • CC0603KRX5R8BB105
CC0603KRX5R8BB105
advertisement
Manufacturer No:
CC0603KRX5R8BB105
HK JDW NO:
898-CC0603KRX5R8BB105
Datasheet:
CC0603KRX5R8BB105
Purchasing and Inquiry
CC0603KRX5R8BB105 Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CC0603KRX5R8BB105 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0603KRX5R8BB105 Applications
There are a lot of Yageo CC0603KRX5R8BB105 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CC0603KRX5R8BB105
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm