  • CC0603KRX7R9BB123
CC0603KRX7R9BB123
advertisement
Manufacturer No:
CC0603KRX7R9BB123
HK JDW NO:
898-CC0603KRX7R9BB123
Datasheet:
CC0603KRX7R9BB123
Purchasing and Inquiry
CC0603KRX7R9BB123 Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.With a voltage of 50V, it can operate.Whenever two electrical conductors or two systems of conductors are separated by an insulating material, the resistance of the capacitor will be 100GOhm.
CC0603KRX7R9BB123 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC0603KRX7R9BB123 Applications
There are a lot of Yageo CC0603KRX7R9BB123 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CC0603KRX7R9BB123
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    1995
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    0.012μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    800μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm