  • CC0805KKX5R8BB106
CC0805KKX5R8BB106
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KKX5R8BB106
HK JDW NO:
898-CC0805KKX5R8BB106
Datasheet:
CC0805KKX5R8BB106
Purchasing and Inquiry
CC0805KKX5R8BB106 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CC0805KKX5R8BB106 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0805KKX5R8BB106 Applications
There are a lot of Yageo CC0805KKX5R8BB106 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KKX5R8BB106
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm