  • CC0805KKX7R8BB225
CC0805KKX7R8BB225
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KKX7R8BB225
HK JDW NO:
898-CC0805KKX7R8BB225
Datasheet:
CC0805KKX7R8BB225
Purchasing and Inquiry
CC0805KKX7R8BB225 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
CC0805KKX7R8BB225 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0805KKX7R8BB225 Applications
There are a lot of Yageo CC0805KKX7R8BB225 applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KKX7R8BB225
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Manufacturer Package Identifier
    CC0805-0.85
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
    Halogen Free
  • Height
    950μm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm