  • CD70-B2GA101KYNKA
CD70-B2GA101KYNKA
advertisement
Manufacturer No:
CD70-B2GA101KYNKA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CD70-B2GA101KYNKA
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
CD70-B2GA101KYNKA
Purchasing and Inquiry
CD70-B2GA101KYNKA Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to B.10.0076mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CD70-B2GA101KYNKA Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
with B being the highest temperature coefficient
CD70-B2GA101KYNKA Applications
There are a lot of TDK Corporation CD70-B2GA101KYNKA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CD70-B2GA101KYNKA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    CD
  • Size / Dimension
    0.276Dia 7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    B
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Capacitance
    100pF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Thickness
    7mm