  • CDR01BP120BKUS
CDR01BP120BKUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BP120BKUS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR01BP120BKUS
Package:
Datasheet:
CDR01BP120BKUS
Purchasing and Inquiry
CDR01BP120BKUS Overview
Temperature coefficient is -/+30ppm/Cel ppm/°C.125°C is the maximum operating temperature that can be supplied to it.The electrical part works with a voltage - Rated DC of 100VV.
CDR01BP120BKUS Features
A temperature coefficient of -/+30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR01BP120BKUS Applications
There are a lot of KEMET CDR01BP120BKUS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BP120BKUS
    Ceramic
  • Series
    MIL-PRF-55681
  • JESD-609 Code
    e2
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm