  • CDR01BP121BJWR
CDR01BP121BJWR
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BP121BJWR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR01BP121BJWR
Package:
0805
Datasheet:
CDR01BP121BJWR
Purchasing and Inquiry
CDR01BP121BJWR Overview
Temperature coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.In a 0805 case, the product is packaged.The voltage rated for this electrical part is 100V.
CDR01BP121BJWR Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR01BP121BJWR Applications
There are a lot of KEMET CDR01BP121BJWR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BP121BJWR
  • Package / Case
    0805
    Ceramic
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm