  • CDR01BX121BKWS
CDR01BX121BKWS
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BX121BKWS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR01BX121BKWS
Purchasing and Inquiry
CDR01BX121BKWS Overview
Temperature coefficient is 15% ppm/°C.Temperatures of 125°C are the maximum for which it can operate.Rated DC of 100V is the voltage at which this electrical part operates.
CDR01BX121BKWS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR01BX121BKWS Applications
There are a lot of KEMET CDR01BX121BKWS applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BX121BKWS
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    120pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    0805
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm