  • CDR02BX123AKUR
CDR02BX123AKUR
advertisement
Manufacturer No:
CDR02BX123AKUR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR02BX123AKUR
Package:
1805
Purchasing and Inquiry
CDR02BX123AKUR Overview
Temperature coefficient = 15% ppm/u00b0C.It is packaged in a 1805 case.The voltage rated for this electrical part is 50V.
CDR02BX123AKUR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/u00b0C
CDR02BX123AKUR Applications
There are a lot of KEMET CDR02BX123AKUR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR02BX123AKUR
  • Package / Case
    1805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/u00b0C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125u00b0C
  • Min Operating Temperature
    -55u00b0C
  • HTS Code
  • Capacitance
    12nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.98mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    1.27mm