  • CDR03BP681BJSM
CDR03BP681BJSM
advertisement
Manufacturer No:
CDR03BP681BJSM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR03BP681BJSM
Datasheet:
CDR03BP681BJSM
Purchasing and Inquiry
CDR03BP681BJSM Overview
CDR03BP681BJSM Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR03BP681BJSM Applications
There are a lot of KEMET CDR03BP681BJSM applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR03BP681BJSM
    Select All
  • Mount
    1808
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    680pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    2.03mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.295mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    2.03mm