  • CDR04BP222BJUM
CDR04BP222BJUM
advertisement
Manufacturer No:
CDR04BP222BJUM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR04BP222BJUM
Package:
Datasheet:
CDR04BP222BJUM
Purchasing and Inquiry
CDR04BP222BJUM Overview
CDR04BP222BJUM Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR04BP222BJUM Applications
There are a lot of KEMET CDR04BP222BJUM applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR04BP222BJUM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1812
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    1.295mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.18mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2nF
  • Voltage - Rated DC
    100V