  • CDR04BX104AKYR
CDR04BX104AKYR
advertisement
Manufacturer No:
CDR04BX104AKYR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR04BX104AKYR
Package:
1812
Datasheet:
CDR04BX104AKYR
Purchasing and Inquiry
CDR04BX104AKYR Overview
Temperature coefficient is 15% ppm/°C.A case of 1812 is used to package the product.A voltage of 50V is required for the operation of this electrical part.
CDR04BX104AKYR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR04BX104AKYR Applications
There are a lot of KEMET CDR04BX104AKYR applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR04BX104AKYR
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.18mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.295mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.18mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • Tolerance
    10%