  • CDR04BX823AKUS
CDR04BX823AKUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR04BX823AKUS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR04BX823AKUS
Datasheet:
CDR04BX823AKUS
Purchasing and Inquiry
CDR04BX823AKUS Overview
The coefficient of temperature is 15% ppm/°C.Packaging consists of a 1812 case.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 50V.
CDR04BX823AKUS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR04BX823AKUS Applications
There are a lot of KEMET CDR04BX823AKUS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR04BX823AKUS
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    82nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.18mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    1.295mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.18mm