  • CDR05BP472BJUS
CDR05BP472BJUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR05BP472BJUS
HK JDW NO:
417-CDR05BP472BJUS
Package:
Datasheet:
CDR05BP472BJUS
Purchasing and Inquiry
CDR05BP472BJUS Overview
The coefficient of temperature is 30ppm/Cel ppm/°C.125°C is the maximum operating temperature that can be supplied to it.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 100V.
CDR05BP472BJUS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR05BP472BJUS Applications
There are a lot of KEMET CDR05BP472BJUS applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
CDR05BP472BJUS
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1825
  • Height
    1.27mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    6.35mm