  • CDR05BP562BJSS
CDR05BP562BJSS
advertisement
Manufacturer No:
CDR05BP562BJSS
HK JDW NO:
417-CDR05BP562BJSS
Purchasing and Inquiry
CDR05BP562BJSS Overview
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C is assigned to it.It is packaged in a 1825 case.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 100V volts DC.
CDR05BP562BJSS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR05BP562BJSS Applications
There are a lot of KEMET CDR05BP562BJSS applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
CDR05BP562BJSS
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    6.35mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Height
    1.27mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    6.35mm