  • CDR05BX104BMSS
CDR05BX104BMSS
advertisement
Manufacturer No:
CDR05BX104BMSS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR05BX104BMSS
Package:
1825
Purchasing and Inquiry
CDR05BX104BMSS Overview
The temperature coefficient of this substance is 15% ppm/°C.A 1825 case is used for packaging the product.A voltage of 100V is used with this electrical part.
CDR05BX104BMSS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR05BX104BMSS Applications
There are a lot of KEMET CDR05BX104BMSS applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR05BX104BMSS
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    6.35mm
  • Height
    1.27mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    6.35mm