  • CDR05BX224AMSR
CDR05BX224AMSR
advertisement
Manufacturer No:
CDR05BX224AMSR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR05BX224AMSR
Package:
1825
Purchasing and Inquiry
CDR05BX224AMSR Overview
CDR05BX224AMSR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR05BX224AMSR Applications
There are a lot of KEMET CDR05BX224AMSR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR05BX224AMSR
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.35mm
  • Height
    1.27mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    6.35mm