  • CDR05BX274AKWS
CDR05BX274AKWS
advertisement
Manufacturer No:
CDR05BX274AKWS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR05BX274AKWS
Purchasing and Inquiry
CDR05BX274AKWS Overview
Having a coefficient of 15% ppm/°C, it is at room temperature.During its operation, it can reach 125°C degrees Celsius.Electrical part rated at DC 50V voltage.
CDR05BX274AKWS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR05BX274AKWS Applications
There are a lot of KEMET CDR05BX274AKWS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR05BX274AKWS
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    270nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
    Yes
  • Size Code
    1825
  • Height
    1.27mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    6.35mm