  • CDR31BP430BKSP
CDR31BP430BKSP
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BP430BKSP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BP430BKSP
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
CDR31BP430BKSP Overview
Temperature coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.It is packaged in a 0805 case.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 100V.
CDR31BP430BKSP Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR31BP430BKSP Applications
There are a lot of KEMET CDR31BP430BKSP applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BP430BKSP
    Select All
  • Mount
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)N
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    43pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    1.3mm