  • CDR31BP560BKUS
CDR31BP560BKUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BP560BKUS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BP560BKUS
Purchasing and Inquiry
CDR31BP560BKUS Overview
In terms of temperature coefficient, it is 30ppm/Cel ppm/°C.The maximum temperature it can operate at is 125°C.The electrical part works with a voltage - Rated DC of 100VV.
CDR31BP560BKUS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR31BP560BKUS Applications
There are a lot of KEMET CDR31BP560BKUS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BP560BKUS
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)N
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    56pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    0805
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    1.3mm