  • CDR31BX103AKWS
CDR31BX103AKWS
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BX103AKWS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BX103AKWS
Purchasing and Inquiry
CDR31BX103AKWS Overview
The temperature coefficient of this substance is 15% ppm/°C.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 50V volts DC.
CDR31BX103AKWS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR31BX103AKWS Applications
There are a lot of KEMET CDR31BX103AKWS applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BX103AKWS
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm
  • Thickness
    1.2954mm