  • CDR31BX103AMUS
CDR31BX103AMUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BX103AMUS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BX103AMUS
Package:
0805
Datasheet:
CDR31BX103AMUS
Purchasing and Inquiry
CDR31BX103AMUS Overview
There is no temperature coefficient for it.A 0805 case is used for packaging the product.Rated DC of 50V is the voltage at which this electrical part operates.
CDR31BX103AMUS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR31BX103AMUS Applications
There are a lot of KEMET CDR31BX103AMUS applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BX103AMUS
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.25mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    1.3mm