  • CDR31BX222BMSM
CDR31BX222BMSM
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BX222BMSM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BX222BMSM
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
CDR31BX222BMSM Overview
Temperature coefficient = 15% ppm/°C.There are no cases included with the product.Rated DC of 100V is the voltage at which this electrical part operates.
CDR31BX222BMSM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR31BX222BMSM Applications
There are a lot of KEMET CDR31BX222BMSM applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BX222BMSM
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)N
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    1.3mm