  • CDR32BP202AFUS
CDR32BP202AFUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR32BP202AFUS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR32BP202AFUS
Purchasing and Inquiry
CDR32BP202AFUS Overview
30ppm/Cel ppm/°C is the temperature coefficient.In order for it to operate, a maximum temperature of 125°C is supplied.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 50V volts DC.
CDR32BP202AFUS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR32BP202AFUS Applications
There are a lot of KEMET CDR32BP202AFUS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR32BP202AFUS
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)N
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    2nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1206
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.3mm