  • CDR32BP270BFWR
CDR32BP270BFWR
advertisement
Manufacturer No:
CDR32BP270BFWR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR32BP270BFWR
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
CDR32BP270BFWR Overview
It has a temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C.A 1206 case is used for packaging the product.Rated DC of 100V is the voltage at which this electrical part operates.
CDR32BP270BFWR Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR32BP270BFWR Applications
There are a lot of KEMET CDR32BP270BFWR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR32BP270BFWR
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    27pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.3mm