  • CDR32BP561BKWS
CDR32BP561BKWS
advertisement
Manufacturer No:
CDR32BP561BKWS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR32BP561BKWS
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
CDR32BP561BKWS Overview
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C is assigned to it.A 1206 case is used for packaging the product.Rated DC is 100V for this electrical part.
CDR32BP561BKWS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR32BP561BKWS Applications
There are a lot of KEMET CDR32BP561BKWS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR32BP561BKWS
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.3mm