  • CDR32BP751BFWR
CDR32BP751BFWR
advertisement
Manufacturer No:
CDR32BP751BFWR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR32BP751BFWR
Package:
Datasheet:
CDR32BP751BFWR
Purchasing and Inquiry
CDR32BP751BFWR Overview
Having a coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C, it is at room temperature.It operates at 125°C degrees Celsius at its maximal operating temperature.The voltage rated for this electrical part is 100V.
CDR32BP751BFWR Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR32BP751BFWR Applications
There are a lot of KEMET CDR32BP751BFWR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR32BP751BFWR
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    750pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1206
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.3mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2005
  • Tolerance
    1%