  • CDR32BX562BKSM
CDR32BX562BKSM
advertisement
Manufacturer No:
CDR32BX562BKSM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR32BX562BKSM
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
CDR32BX562BKSM Overview
A temperature coefficient of 15% ppm/u00b0C is assigned to it.1206 cases contain the product.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 100V.
CDR32BX562BKSM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/u00b0C
CDR32BX562BKSM Applications
There are a lot of KEMET CDR32BX562BKSM applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR32BX562BKSM
  • Package / Case
    1206
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)N
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/u00b0C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125u00b0C
  • Min Operating Temperature
    -55u00b0C
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.3mm