  • CDR33BP302AKWP
CDR33BP302AKWP
advertisement
Manufacturer No:
CDR33BP302AKWP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR33BP302AKWP
Package:
1210
Purchasing and Inquiry
CDR33BP302AKWP Overview
There is no temperature coefficient for it.A 1210 case is used for packaging the product.The voltage rated for this electrical part is 50V.
CDR33BP302AKWP Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR33BP302AKWP Applications
There are a lot of KEMET CDR33BP302AKWP applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR33BP302AKWP
    1210
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness
    1.5mm